تصویب پوشش زنان مسلمان برای شرکت در مسابقات هندبال ساحلی - خبر ورزش زنان | وسنا
اخبار روزتوپ و تورهندبال

تصویب پوشش زنان مسلمان برای شرکت در مسابقات هندبال ساحلی

فدراسیون جهانی هندبال پوشش زنان مسلمان را برای حضور در مسابقات ساحلی بین المللی تصویب کرد.

به گزارش خبر ورزش زنان (وسنا) و به نقل از خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، پس از تغییراتی که فدراسیون جهانی هندبال در ماه نوامبر سال 2021 در البسه هندبال ساحلی ایجاد کرد، کمیته توسعه هندبال آسیا با رایزنی با کشورهای مسلمان و علاقمند به حضور در مسابقات هندبال ساحلی زنان و با حمایت اعضا هیات رئیسه فدراسیون هندبال آسیا مکاتبات خود را با فدراسیون جهانی هندبال آغاز کرد.

در نهایت فدراسیون جهانی هندبال در ماه فوریه سال جاری موافقت خود را با پوشش حجاب زنان مسلمان در رویدادهای بین المللی هندبال ساحلی اعلام کرد، به صورتی که همچون هندبال سالنی ورزشکاران زن مسلمان می‌توانند از پوشش استرژ زیر شورت ورزشی و مقنعه جذب استفاده کنند.

میترا نوری عضو هیات رئیسه فدراسیون هندبال و رئیس توسعه هندبال آسیا در این باره به فارس گفت: در این صورت و با تصویب لباس زنان، بانوان مسلمان هم می‌توانند در هندبال ساحلی شرکت کنند.

در سال 2021 فدراسیون جهانی هندبال با تغییر قوانین لباس زنان و مردان به اتهامات گسترده جنسیت‌گرایی پاسخ داد. فدراسیون جهانی این رشته بعد از اینکه در جریان مسابقات هندبال ساحلی اروپا زنان نروژی شورت‌هایی بلند مانند لباس مردان پوشیده بودند تحت فشار قرار گرفت. کنفدراسیون هندبال اروپا کشور نروژ را به خاطر این اقدام 1500 یورو جریمه کرد. آن زمان کنفدراسیون هندبال اروپا لباس زنان نروژ را نامناسب توصیف کرد.

در همین راستا فدراسیون جهانی هندبال مقررات خود را برای هندبال ساحلی تغییر داده به طوری که حالا تصریح می‌کند ورزشکاران زن باید شلوارهای کوتاه و متناسب بپوشند. ورزشکاران مرد نیز همچنان می توانند شلوارک معمولی را تا 10 سانتی متر بالای زانو بپوشند و این شلوارک‌ها نباید خیلی گشاد باشند.

این تغییر قوانین به دنبال کمپینی رخ داد که توسط تالیتا استون فعال استرالیایی ساکن در نروژ برای حمایت از برابری جنسیتی طراحی شد که 61 هزار امضا نیز جمع کرد.

استون در این باره گفت: من امیدوارم این برنامه آغازی بر پایان تبعیض جنسی و حمایت از دختران و زنان ورزشکار باشد و اینکه در آینده همه زنان و دختران آزاد خواهند بود تا بدون ترس از آزار جنسی در ورزش شرکت کنند.

ماه گذشته وزرای ورزش 5 کشور اروپایی (دانمارک، نروژ، سوئد، ایسلند و فنلاند) نامه مشترکی به فدراسیون جهانی نوشتند و از آن‌ها خواستند تا مقررات مربوط به لباس‌های قدیمی را به‌ روز رسانی کنند. این درخواست برای حمایت و تشویق همه ورزشکاران صرف نظر از جنسیت برای ادامه فعالیت در ورزش است.

هندبال سالنی در سال ۲۰۰۷ نخستین رشته توپی بود.

نمایش بیشتر
تبلیغات تبلیغات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا