چوگان به نام ايران ثبت جهانی شد - خبر ورزش زنان | وسنا
اخبار روزاین ورزش هاسایر

چوگان به نام ایران ثبت جهانی شد

به گزارش خبر ورزش زنان و به نقل از روابط عمومی فدراسیون چوگان ، صبح روز پنجشنبه ١۶آذر ماه ، پس از ٣ سال تلاش گسترده و رایزنی های بین المللی همکاری نزدیک فدراسیون چوگان و سازمان میراث فرهنگی ، رشته چوگان بازی سوار بر اسب همراه با روایتگری و موسیقی در دوازدهمین نشست کمیته بین دول یونسکو برای پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس در کره جنوبی با آراء قاطع به نام جمهوری اسلامی ایران ثبت جهانی شد.

این پرونده پس از ٢٠ماه مراحل بررسی و همچنین بر اساس ۵ معیار ثبت جهانی ، دارای شرایط ثبت ،معرفی شد تا در اجلاس کره ،مورد تصویب نهایی قرار گرفت.

چوگان بخشی از جهان بینی ایرانی است که توانسته است تنوعات فرهنگی و هنری در میان اقوام مختلف را در قالب یک بازی آیینی ارائه دهد. ارتباط میان انسان ، طبیعت و اسب در قالب بازی ،نمایش و موسیقی از توانایی های این بازی آیینی است . این بازی آیینی از دوره ساسانی تا به امروز همیشه مورد حمایت حکومتهای ایرانی و مردم قرار داشته است . از جمله اهمیتهای این بازی تاثیر آن بر هنر، اقتصاد هنر ، موسیقی ، ادبیات ، نقاشی ، مینیاتور و روایتگری است .

معرفی و ثبت چوگان در فهرست میراث جهانی، معرف تاریخ ، فرهنگ غنی و گسترده متنوع ایران در سطح جهانی است و نشان از عظمت فرهنگ ایران در طول تاریخ دارد.

نمایش بیشتر
تبلیغات تبلیغات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا